Преминете към съдържанието

МЕУ организира кампания за пентестове в държавната администрация

Целта на кампанията е да подобри киберсигурността в държавната администрация, като участието в нея е доброволно и не се обвързва с възнаграждение.
Прочети повече за програмата

Добре дошли в Хакинг.БГ! 

Всеки един от нас стои на раменете на гигантите, споделили знанията и опита си с нас.

Този форум е нашият начин да върнем жеста за бъдещите и текущите кадри в киберсигурността.

Стремим се да предоставим платформа, където членовете могат да развиват своите умения, като се дава приоритет на етиката, сигурността и поверителността!

Препоръчан пост


  • Група:  [Член]
  • Последователи:  0
  • Брой мнения:  28
  • Репутация:   22
  • Спечелени дни:  13
  • Регистриран на:   4.06.2023
  • Статус:  Оффлайн
  • Система/OS::  Windows

firephone.png

Въведение в атаките на VoltSchemer
Атаките на VoltSchemer представляват нов подход за използване на технологията за безжично зареждане, която става все по-разпространена в модерни устройства като смартфони, смарт часовници и други IoT устройства. Въпреки че безжичното зареждане предлага удобство и простота, то също така въвежда нови вектори на атака, които злонамерените участници могат да използват.

Терминът „VoltSchemer“ произлиза от комбинацията от „волт“, отнасящ се до електричество, и „интригант“, указващ подъл или злонамерен актьор. Тези атаки имат за цел да компрометират целостта на устройствата чрез използване на уязвимости в протоколите за безжично зареждане и фърмуера.

Начин на действие на VoltSchemer Attacks
1. Използване на протоколи за безжично зареждане

Атаките на VoltSchemer обикновено започват с използване на уязвимости в протоколите за безжично зареждане. Злонамерените участници реконструират тези протоколи, за да идентифицират слабости, които могат да бъдат използвани за изпълнение на тяхната атака. Като разбират комуникационните протоколи, използвани между подложката за зареждане и устройството, нападателите могат да инжектират злонамерени команди.

2. Инжектиране на злонамерени гласови команди

След като уязвимостите бъдат идентифицирани, нападателите могат да ги използват, за да инжектират злонамерени гласови команди в устройството. Това е особено тревожно, тъй като много съвременни устройства, включително смартфони и интелигентни високоговорители, са оборудвани с технология за гласово разпознаване. Чрез тайно инжектиране на команди, нападателите могат потенциално да задействат действия като иницииране на неоторизирани транзакции, компрометиране на поверителността или дори контролиране на свързани интелигентни домашни устройства.

3. Устройства за претоварване и начин за пържене

В допълнение към инжектирането на гласови команди, атаките на VoltSchemer могат също да включват претоварване на устройства с прекомерно напрежение, което води до повреда на хардуера. Чрез манипулиране на процеса на зареждане, нападателите могат да изпратят вълни от електричество към устройството, претоварвайки го и нанасят непоправими щети. Това не само прави устройството неизползваемо, но също така може да създаде рискове за безопасността, като потенциални пожари.

Мерки за противодействие срещу атаки на VoltSchemer
За да се смекчат рисковете, породени от атаките на VoltSchemer, от съществено значение е да се приложат стабилни контрамерки както на хардуерно, така и на софтуерно ниво.

Ето някои ефективни стратегии за защита срещу тези атаки:

1. Надзор на фърмуера и протокола

Производителите на устройства трябва редовно да актуализират фърмуера, за да коригират известни уязвимости и да подсилят протоколите за безжично зареждане. Чрез прилагането на стабилно криптиране, механизми за удостоверяване и протоколи за проверка на грешки, производителите могат да направят по-трудно за атакуващите да се възползват от слабостите в процеса на зареждане.

2. Сигурни системи за гласово разпознаване

За да предотвратят изпълнението на злонамерени гласови команди, производителите на устройства трябва да подобрят сигурността на своите системи за гласово разпознаване. Това включва прилагане на многофакторно удостоверяване, гласови биометрични данни и алгоритми за откриване на аномалии за разграничаване между легитимни и злонамерени команди.

3. Регулиране на напрежението и защита от пренапрежение

Устройствата трябва да бъдат оборудвани с механизми за регулиране на напрежението и за защита от пренапрежение, за да се предотврати повреда от електрическо пренатоварване. Чрез наблюдение на нивата на напрежение и автоматично изключване в случай на пренапрежение, устройствата могат да намалят риска от повреда на хардуера, причинена от атаки на VoltSchemer.

4. Информираност и образование на потребителите

Крайните потребители трябва да бъдат обучени за рисковете от атаките на VoltSchemer и насърчавани да предприемат проактивни мерки за защита на своите устройства. Това включва избягване на ненадеждни подложки за зареждане, редовно актуализиране на фърмуера на устройството и внимаване за признаци на подозрителна дейност, като неочаквани гласови команди или неизправности на устройството.

5. Одити и тестове за сигурност

Производителите на устройства трябва да провеждат редовни одити на сигурността и тестове за проникване, за да идентифицират и адресират потенциалните уязвимости проактивно. Чрез симулиране на атаки на VoltSchemer в контролирана среда, производителите могат да оценят ефективността на своите контрамерки и да направят необходимите корекции за подобряване на сигурността.

Заключение
Атаките на VoltSchemer представляват значителна заплаха за сигурността и целостта на технологията за безжично зареждане. Чрез разбиране на начина на действие на тези атаки и прилагане на ефективни контрамерки, производителите на устройства и крайните потребители могат да намалят рисковете и да се предпазят от потенциална експлоатация.

Чрез сигурни системи за разпознаване на глас, регулиране на напрежението, обучение на потребителите и текущо тестване на сигурността, ние можем да се защитим от атаки на VoltSchemer и да гарантираме постоянната безопасност и надеждност на технологията за безжично зареждане.

Подробно техническо обяснение на атаката https://arxiv.org/pdf/2402.11423

Редактирано от seekersoftware
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

Можете да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Поставено като форматиран текст.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Вашата връзка е вградена автоматично.   Вместо това се показва като връзка

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

  • Регистрирайте се

    Регистрирайте се за да използвате пълната функционалност на форума 🙂

HACKING.BG Партньори

Asset3.png.df693f7661f6e8a7a3ec208659eda80b.pngtransparent1.png.c15979e1dc997cdd3a9941e342368a9b.png2.png.3e2592eadc660ecc831f1fdd569e8eb4.png600_489534840.png.72981fb02b90f1986dd7ade4d561e6d0.pngcyberclub-logo-text.png.6e9d11752e2eade43d40337d83365e48.png

×
×
  • Създай ново...

Важна информация!

Политика за сигурност и условия на ползване Privacy Policy